کل نماهای صفحه

جمعه، بهمن ۲۳، ۱۳۸۸

                   سلاح استراتژیک ایران
                             (قاصد)

بمباران دقیق و مؤثر مکان های مهم و استراتژیک دشمن مانند فرودگاه ها ، کارخانجات مهم ، پالایشگاه ها ، پل ها ، نیروگاه ها و ... در نبردها بسیار حائز اهمیت است و گاه نقش تعیین کننده دارد . سلاح ها هدایت شونده ی دقیق برای پاسخ به این نیاز طراحی گردیده به عنوان مثال خطای موشک های دوربرد بسیار دقیق در حدود چند ده متر است و خطای یک بمب هدایت شونده لیزری در حد متر است . مهمات خوشه ای با اینکه سطح زیادی را پوشش می دهد ولی برای اهدافی که روی سطح زمین نیستند ودر عمق استحکامات قرار دارند مناسب نیستند .بمب هدایت شونده دوربرد سنگین ایران با نام قاصد یک سلاح کارآمد و بازدارنده است . این بمب با همکاری متخصصان وزارت دفاع و نیروی هوایی ارتش ساخته شد


بمب حامل 2000 پوند ( 900 Kg ) مواد منفجره با قابلیت نفوذ می باشد . در نمونه های تست شده بمب از هدایت تلویزیونی سود می جست . یعنی خلبان هواپیما با دوربین خود بر روی هدف قفل می کرد و بمب از طریق این تصویر به سمت مرکز آن هدایت می شود .


اما ظاهراً گونه هدایت لیزری نیز در حال ساخته شدن می باشد . مجموعه ای از بالک ها ( کانارد ) در ابتدای موشک وظیفه اصلاح مسیر حرکت بمب را به عهده دارد و بالک ها ثابت دم پایداری حرکت بمب را بر عهده دارد .


متخصصان صنایع دفاع درحال مونتاژ بمب قاصدبا توجه به هوشمند بودن بمب و مقدورات آیرودینامیکی امکان رها سازی بمب از فاصله دور و ارتفاع بالا و دورازدسترس پدافندهای هوایی دشمن وجود دارد .با توجه به حجم زیاد ماده منفجره ( 900 kg ) و دقت بسیار زیاد آن با تنها چند تیر از این بمب می توان جهنمی بر پا کرد . متخصصان ،بمب قاصدرا بر مبنای بمب های سری GBU آمریکا ساخته اند و در گام بعدی با اضافه کردن یک بوستر سوخت جامد قصد افزایش بردبمب تا مسافت Km 200 را دارند . پس از تست موفقیت آمیز این بمب و رونمایی از خط تولید آن کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی حساسیت ویژه نشان دادند و این ناشی از اهمیت استراتژیک این بمب دارد .


در صورتی که بتوان این سلاح را توسط یک سیستم مکان یابی جهانی مانند گلوناس ( همتای روسی GPS ) هدایت کرد حقیقتاً بازدارندگی زیادی در مقابل تهدیدات خارجی برای کشور به ارمغان خواهد آورد .


به هر حال هم اکنون این بمب نقش مهمی را در کنار دیگر تجهیزات نیروی هوایی برای حفاظت از مرزهای ایران ایفا می کند . جنگنده های فانتوم ، سوخو 24 ، سوخو 25 ، میگ 29 ایران قابلیت استفاده از این سلاح کارآمد را دارند .

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر